ziotemysli.pl

Mózg i pamięć

Trening pamięci. Jak polepszyć pamięć? - ćwiczenia pamięci, pamięć doskonała, barbara szula, ebook, złote myśli

Trening pamięci. Jak polepszyć pamięć?

tekst:

Właściwy trening pamięci może znacząco ją polepszyć. Chcesz mieć pamięć doskonałą? Aby utrzymać ją w mistrzowskiej formie - ćwicz i jeszcze raz ćwicz.

Ludzka pamięć to niesamowite narzędzie. Naukowcy nie są w stanie oczywiście obliczyć dokładnie całkowtej pojemności ludzkiej pamięci, niemniej jednak nawet bardzo przybliżone dane pokazują, że jest ona liczona co najmniej w terabajtach. Spotkałem się z ciekawym porównaniem, że gdyby w ludzkiej pamięci można byłoby zapisywać filmy, to zawartość naszej pamięci oglądalibyśmy kilkaset lat. Takie twarde dyski nosimy codziennie ze sobą.

A sama wielkość pamięci to przecież nie wszystko. Żaden nawet najmocniejszy komputer nie jest przecież w stanie z taką łatwością gromadzić i wyszukiwać informacje jak ludzki mózg. Żaden procesor, żadne chipy czy inne wynalazki nie dorastają do pięt naszym neuronom, synapsom i neurotransmiterom. A jednak wydaje nam się, że nie potrafimy z tego wspaniałego narzędzia jakim jest nasza pamięć rzeczywiście tak wydajnie korzystać. Dlaczego?

Pamięć trzeba ćwiczyć.

Aby wykorzystać choć część możliwości jakie dała nam natura musimy naszą pamięć nieustannie ćwiczyć i trenować. Bez tego nasze komórki nerwowe zwyczajnie się lenią i tracą formę. Jak sportowiec, który nie przykłada się do treningów, zapuszcza się i osiąga coraz gorsze wyniki. Tak samo jest z naszą pamięcią. Chcesz zapamiętywać po mistrzowsku? Musisz utrzymywać swą pamięć w mistrzowskiej formie.

Boisz się, że Twój mózg niekoniecznie jest kandydatem do medalu? Myślisz, że Ty akurat masz trochę słabszą pamięć niż inni? Być może hołdujesz błędnemu przekonaniu, że są ludzie, którzy mają lepsze i gorsze zdolności zapamiętywania? Zapomnij o tym – nie ma lepszej i gorszej pamięci. Jest tylko lepiej i gorzej wytrenowana.

Z wiekiem pamięć nie pogarsza się, ale gnuśnieje.

To nieprawda, że z wiekiem pamięć się pogarsza. W każdym razie nie w takim stopniu abyśmy to mogli zauważyć. To co uważamy za pogorszenie się pamięci wynika po prostu z tego, że coraz mniej ją ćwiczymy. Nie stawiamy przed nią wyzwań, nie korzystamy. W szkole, na studiach, w okresach intensywnej nauki nasza pamięć pracuje na wysokich obrotach. W dorosłym życiu zazwyczaj zwalnia. I tak jak z samochodem, którym się nie jeździ, tak i nasza pamięć zaczyna szwankować. Tyle, że z głową nie trzeba jechać do warsztatu, a wystarczy regularnie ją oliwić.

Jak ćwiczyć pamięć?

Wiele ćwiczeń, które pomogą rozruszać pamięć można znaleźć w nowo wydanej książce Barbary Szuli Pamięć doskonała . Znajdziesz w niej nie tylko podstawową wiedzę o funkcjonowaniu mózgu i pamięci ale przede wszystkim wiele przydatnych ćwiczeń, zagadek i łamigłówek, które pomogą Ci wytrenować swoją pamięć i utrzymać ją długo w doskonałej formie. Poznasz także rozmaite techniki pamięciowe i metody pomagające zapamiętywać coraz to więcej nowych informacji.

To co wyróżnia Pamięć doskonałą spośród wielu książek poświęconych technikom pamięciowym i pamięci to właśnie nacisk na praktyczne ćwiczenia. W wielu poradnikach opisujących mnemotechniki zazwyczaj denerwowało mnie to, że ogromną część książki poświęcono teorii, która choć ciekawa, sama w sobie nie była jednak bardzo przydatna. Nie jestem przecież naukowcem, chcę tylko pomóc sobie polepszyć pamięć. Pamięć doskonała to poradnik pełen praktycznych ćwiczeń, prawdziwy plan treningu pamięci. Jak na siłowni, gdzie instruktor daje mi cały plan ćwiczeń.

Jak pisze autorka, Barbara Szula:
bq. “W tym poradniku staram się zminimalizować ilość teorii i położyć większy nacisk na praktykę, której zawsze mi brakowało. Mam nadzieję, że Ci się spodoba”.

Mi takie podejście odpowiada.

Książka przeznaczona jest:

Jest to więc książka przydatna dla wszystkich którzy chcą lepiej pamiętać – czyli po prostu dla wszystkich.

I na koniec zagadka z książki:

Kierowca tira ma brata, ale brat kierowcy nie ma brata. Kim jest więc kierowca tira?

Jeśli podobał Ci się ten artykuł nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi